VIIKINGITE JÄLG TÄNAPÄEVA KULTUURIS

28. detsember 2016

29. novembril käis Meesolen prof. Donna Heddle loengus Meremuuseumis otsimas viikingite jälge tänapäeva kultuuris.

 

Nagu selgus on tegelikult väga suur vahe selles, mida me teame viikingitest ja mis on tegelik tõde. Enamasti arvatakse ikka, et viikingid olid pimedus ja õudus põhjast, kes olid pidevalt seentest pilves ja käisid ainult tapmas, varastamas ja vägistamas. Aga see on kõik vaid seetõttu, et viikingid ei kirjutanud oma lugusid ise, vaid need pandi kirja teiste poolt. Ja tihti just nende inimeste poolt, kes elasid maades, kus viikingid käisid vallutamas.

 

Viiking tähendab tõlkes – minna fjordidesse – just nii kutsusid neid väljaspoolsed inimesed. Ise nad kutsusid ennast Northmanideks ehk põhjast tulnud meesteks. Kõige suurem ajalooline valearusaam on see, et viikingid kandsid oma kiivritel sarvi. See ei olnud kindlasti nii, sest need oleks olnud väga ebapraktilised lahingutes ja põhjustanud palju mõtetut ebamugavust. Samuti ei toimunud selliseid matuseid nagu oleme näinud filmides. Ühtegi viikingit ei saadetud põleva paadiga merele, sellel oli samuti väga praktiline põhjendus. Paadid olid neile lihtsalt liiga kallid.

 

 

Nende põhimotoks oli au ja austus. Lisaks geenid, kogukond ja seadused. Raha ajasid nad taga peamiselt aga ainult oma maine pärast. Ja muideks, nad väga austasid oma naisi ja enamustel olid samad õigused, mis meestelgi.

 

Üks huvitavamaid teooriaid, mis professor välja pakkus oli see, et ka praegune Itaalia maffia on tegelikult alguse saanud viikingitest, kuna neil on väga sarnased seadused ja elustiil.

 

Tänapäeva on viikingite mälestus enamasti edasi kandunud tätoveeringute ja muusika kaudu. Siiamaani soovivad paljud mehed kuuluda sellesse võimsasse meeste “klubisse”. Paljud teevad endale viikingite ajast pärist ruunitattoosid. Need annavad märku, et sa kuulud kuhugile salajasse ürgsesse meeste rühma, sa oled sõdalane ning su ellu kuuluvad seiklused ja reisimine.

 

Samuti ka viikingite metal-muusika. Selle abil saavad kuulajad liikuda ajas tagasi ja pääseda uuesti viikingite aega.

 

Kokkuvõtlikult oli tore õhtupoolik, kus sai viikingite kohta teada mõndagi uut ja huvitavat. Seda enam võime uhkusega tõdeda, et pärineme selliste võimsate meeste sugupõlvest.

Lisa kommentaar