STIG RÄSTA – EASOE

Stig Rästa29. november 2016

Postitatud Meesolen poolt

Kas see on mingi nali, küsis üks tuntud muusik alles hiljaaegu uudise peale, kui I Wear Experiment nimeline band sai EASilt 50 000 eurot toetust. Mõni paugutab selle peale, et kas tõesti on EASis mingisugune muusikaosakond tekkinud? See peab olema mingi nali ja mina sellises riigis enam elada ei taha. Hiljem seletab mõni natuke taibukam isik muidugi asja mõne mõttega lahti ja siis rahunetakse enam-vähem maha.

 

______________________________________________________________________________________________________

 

kui mõni Eestis tegutsev bänd suudab EASi taotlusele saada positiivse vastuse, siis on nad automaatselt seda raha ka väärt

 

______________________________________________________________________________________________________

 

Ei, EASis ei ole muusikaosakonda, seal pead sa oma valdkonna ja selle äritegevuse selgeks tegema täielikule võhikule, mis on minu arvates õige lähenemisviis asjale. Trad Attack sai 49 000 eurot toetust – kas see on mingi nali, küsiksin ka mina. Mõned aastad tagasi poleks ma uskunud, et Eesti muusikat sääraselt toetama hakatakse. Õnneks aga on Eesti muusikud, bändid ja muusikaettevõtted arenemas uuele tasemele, kus enam ei ole tegu lihtsalt „kidra plännimisega“ kuskil garaažis, vaid täiesti läbimõeldud süstemaatilise organisatsiooniga. Kui bänd või muusik või muusika tahab saada laiemat kuulajaskonda ja seda mitte alati välismaal, vaid ka Eestis, siis on selle ümber vaja ehitada organisatsioon. Olles ise teinud läbi kaks EASi projekti taotlust, võin julgelt väita, et kui mõni Eestis tegutsev bänd suudab EASi taotlusele saada positiivse vastuse, siis on nad automaatselt seda raha ka väärt. Järelikult on neil usku iseendasse, järelikult on neil grupis piisavalt mõtlevaid inimesi ja organiseeritus ning plaan tulevikuks. Seda enam, et tegu on ekspordi toetusega, on neil ka plaan, kuidas oma toodet eksportida.

 

Nüüd sellest toetusest. Ei ole nii, et bänd läheb EASi ukse taha ja neile antakse viiskümmend tuhat eurot sularaha ja minge tehke nüüd edasi oma bändi. Esiteks peab bänd ise ära kulutama näiteks viis tuhat eurot lennupiletite peale, seejärel makstakse neile umbes 75% nendest kuludest kinni. Tagantjärele ja kuludokumentide alusel. Kõigepealt peab sul endal olema see viis tuhat lennupiletite ostmiseks. Teiseks peab sul olema ettevõttes arvestatav käive, et üldse olla selle toetuse kõlbulik. See tähendab, et su äritegevus peab olema piisavalt suur ja sinu pangakontolt läbi käima arvestatav summa. Kolmandaks, sinu tegevus võetakse sellise luubi alla, mille ees ka FBI kohmetuks! Ja kõike seda umbes täpselt rohkem kui viieks aastaks. See ei ole nii, et täna saan toetuse, kolme kuu jooksul kasutan selle ära ja aasta pärast lähme üldse laiali. Bänd peab heaperemehelikult tegutsema veel vähemalt viis aastat ja kauemgi, mis tähendab, et bändil peab tõesti olema endasse väga palju usku.

 

______________________________________________________________________________________________________

 

Tean omast käest, kuidas mul mõnest välismaisest kontaktist on aastaid hiljem olnud sees elumuutev kasu.

 

______________________________________________________________________________________________________

 

Miks bändid üldse välismaal käivad? Mina ütleksin, et loomulikult kogemuse pärast, uute huvitavate inimestega tutvumiseks, selleks et saavutada natukenegi suuremat kõlapinda kui meie väikeses Eestis. Inimene on juba selliselt loodud, et tal on teiste rahvaste ja kultuuride vastu väga suur huvi. Kes ei tahaks käia mööda Euroopat või Aasiat ja vaadata, kuidas käib eluolu nendes kaugetes kohtades? Kui sul õnnestub see siduda oma tegevusega ja tutvuda eriti just mõne eksootilise riigi muusikatööstusega, saad sa oluliselt kiiremini aimu kultuurist ja rahvuslikust eripärast. Sa ei ole turist kahekordses bussis, vaid oled lava taga koos tõeliste inimestega. Ja kuna muusikud on üldjuhul väga sõbralikud ja lahked ja head inimesed, siis võetakse üksteist sellistes kohtades vastu hea meelega ja jagatakse lahkesti ka mõtteid ja nõuandeid edasiseks. Suhted ja sidemed, mis nendest lavatagustest olemistest kasvada võivad, on ääretult kasulikud ja tihtilugu ka otsekontaktid järgmisele üritusele, kontserdile või kasvõi näiteks erinevatesse agentuuridesse või manageerimisfirmadesse.

 

Samuti osalevad need ringkonnad aastas mitmeid kordi koos mõnel messil, millest kuuldakse just kontsertidel käies. Luuakse kontakte ja sidemeid, moodustuvad sillad näiteks eesti ja udmurdi muusikute vahel ja see kultuuriline läbikäimine ongi see, mis alles mõne aasta pärast õide võib lüüa. Tean omast käest, kuidas mul mõnest välismaisest kontaktist on aastaid hiljem olnud sees elumuutev kasu. Üks sõber soovitas minna Saksamaale ühele tuttavale külla. Käisin ära ja soojast kohtumisest kasvas alles kaks aastat hiljem välja tegus koostöö, tänu millele on mul võimalus kirjutada muusikat välismaal tegutsevatele bändidele ja muusikutele.

 

______________________________________________________________________________________________________

 

Eestis asuvatel küünikutel on ju ka omamoodi õigus küsida ja arutada, et kas ja miks ja kas see on mingi nali.

 

______________________________________________________________________________________________________

 

. Kui EAS läbi näeb, et mõnel ühingul või grupil on selleks õrn võimalus, siis toetus nende poolt on vähim, mida nad teha saavad. Kõik see kasu tuleb tagasi kunagi kauges tulevikus ja võib-olla me ei oskagi hiljem neid seoseid kokku panna. Siinsetel küünikutel on ju ka omamoodi õigus küsida ja arutada, et kas ja miks ja kas see on mingi nali. Tegu võib-olla ei ole nii suurte visionääridega, kui nood vaesekesed toetatud. Vaesekesed just sellepärast, et ma tean omast käest, millist paberimäärimist ja vatti nad seoses selle toetusega veel saama hakkavad, aga ka see on märk sellest, et tegu peab olema täisväärtusliku organisatsiooniga. Lõpetuseks tahaks öelda, et kõik, kes ilguvad president Ilvese saaga kallal, võiks mõelda, milliseid teeneid Härra President meile tegelikult tegi ja seda kümne aasta jooksul, kaotades nii oma abielu kui ka tõenäoliselt palju närvirakke. Selle aja jooksul tegid eestlased talle tihtilugu suurt häbi, kuid ikka ja jälle proovis ta oma mitte niivõrd ilustavates kõnedes meid manitseda (kuid mitte salata!). Mina olen igatahes seda meelt, et presidendil koha pealt võiks selle uurimise lõpetada, arvestades asjaolusid, et otsused on tehtud ja raha vastavalt otsusele tagasi makstud. Aga see on pelgalt minu enda isiklik arvamus. Muretseda tuleks võib-olla nende pärast, kes on EASile projektide kirjutamise väikest viisi oma äriks teinud ja minu arvates on sel viisil korstnasse kirjutatud kordades suuremaid summasid.

Lisa kommentaar