PERSOON: TOOMAS OKS

14. veebruar 2017

Seekord tutvustame teile meest, kes on tõeline viiking, seda nii oma väljanägemiselt kui ka mõttemaailma poolest. Mees, kes enamiku talvest mööda maailmameresid seilab, koju jõudes aga pilli kätte võtab ja sealt imelisi helisid välja võlub. Mees, kes tunneb ennast võrdselt hästi nii metsas, merel, spordisaalis kui ka laval. Mees, kellele kõige tähtsam on vabadus. Üks tõeline seikleja.

 

Oled hetkel jälle kuskil „maailma peal“. Kus seekord?

Seekordne seiklusrohke merereis viis meid Taimaale, mis on ka kõige kaugem sihtpunkt, mille me siiamaani oleme võtnud. Läbi käidud on Kreeka, Kanaarid, Itaalia, Sitsiilia, Assoorid, aga eks hing ihkab ikka kaugemale ja tahab üha enam eksootilisemaid meresid kogeda. Andamani meri, võib vist öelda, oli kõigist meredest, kus seilanud olen, kõige „kodusem”, meenutades sügavuselt Peipsi järve. Ainult lõuna- ja edelaosa läks veidi sügavamaks … sinna 40 meetri kanti (võrdluseks nt Assoorid, kus sügavus ulatus 3-4 kilomeetrini ning Peipsi, mille keskmine sügavus on 7,1 m ja suurim sügavus 15,3 m).

 

Sa oled ka mees, kel mitu ametit. Räägi neist natuke lähemalt. Mida pead enda jaoks kõige südamelähedasemaks?

Mees mitme ametiga … jah, eks ta tõsi ole. Lapsest saati olen aktiivselt muusikaga tegelenud, õppinud erinevaid pille, mänginud igasugu bändides, millest praeguseks on järele jäänud vaid kaks aktiivselt tegutsevat: Tuulelõõtsutajad (mängin kitarri) ja Rüüt (mängin eesti lõõtspilli). Teiseks on siis laevandus, mille juures olen nüüdseks igapäevaselt mõtetega tegelikult tunduvalt rohkem kui muusika juures.

 

 

Foto: Liisa Tõns                                                                    Foto: Lennart Lennuk

 

Kust tekkis huvi purjetamise vastu ja mida see sulle annab?

Kuidas purjetamise ja laevanduse juurde jõudsin? 2012. aasta mai algul helistas mulle ühel ilusal pühapäevahommikul kell 9 (olin 4-5 ajal öösel esinemast jõudnud) Liisa-Lota Emajõe Lodjaseltsist ning teatas, et Lodjaseltsi viikingilaev talvitus Pariisis ja seda minnakse nüüd ära tooma. Ja kas ma oleksin huvitatud pillimehena kaasa tulema. Eks ma siis uurisin, et kui kauaks ja millal start. Vastuseks sain, et kaheks nädalaks ja start kolme tunni pärast … Mõelda polnud mul seega enam midagi – pakkisin asjad ja oligi minek. Kahest nädalast sai jooksvalt neli … Pärast seda jäin Lodjaseltsi laevade peale seilama ja omandasin tolleaegses Eesti Mereakadeemia kutseõppeosakonna Tartu filiaalis (praegune Eesti Merekooli Tartu filiaal) ka vastava hariduse. Erinevatel üritustel erinevate alustega seilates tutvuste ring järjest suurenes ja tekkis koostöö teiste laevnikega. Kõige aktiivsemalt panustan oma energiat hetkel Meltemi Adventures’isse, millega korraldame Võrtsjärvel väga erinevaid purjetamise ja vaba aja veetmise üritusi (Match Race võistlused, Robinsoniretked, Romantikapaketid, suvepäevad jne) ning suvehooaja väliselt purjetame ringi erinevates maailma paikades (Tai, Kreeka, Kanaarid, Assoorid, Sitsiilia, Kariibid jt).

 

Millist pilli pead oma lemmikpilliks ja miks valisid just selle?

Kindlasti pean enda lemmikpilliks eesti lõõtspilli. Juba nelja-aastaselt olevat ma kodus Untsakate kassetti kuulates emale öelnud, et tahan tulevikus Untsakaks saada (ansambli lõõtspillimängija Margus Põldsepa järgi). Sel ajal lõõtspill Eestimaal muidugi nii populaarne ei olnud ning käed sain lõõtspilli külge panna lõpuks umbes 17-aastaselt.

 

Mis sa arvad, mis seisus on hetkel Eesti mees?

Eesti mees on kogu ületöötamise ja stressi tõttu suhteliselt kehvas seisus. Siiski peaks ütlema, et asi on tunduvalt parem kui paar-kolm aastat tagasi. Eesti mees peaks lähedastega rohkem värskes õhus aega veetma! Minge metsa, jõe-järve-mere äärde! Jalutage, sõitke rattaga, minge purjetama! See on mõnus ja tegelikult on kõige raskem osa sellest enda diivanilt püsti ajamine!

 

Kuidas hoiad ennast nii vaimselt kui füüsiliselt vormis?

Füüsiliselt hoian end vormis igapäevaselt jõusaalis rassimisega. Ja mitte seal suvaliselt hantleid loopides, vaid läbimõeldult ja „viisakalt”, konsulteerides aeg-ajalt spetsialistidega, kuidas saaks paremini ja tulemuslikumalt. Vaimne vormishoidmine on keerulisem teema … Töötan pidevalt erinevate projektide ja mõtete kallal ning suhtlen inimestega reaalselt, silmast silma. Eriline raamatute lugeja pole ma kahjuks kunagi olnud, aga viimastel aastatel olen püüdnud end ka ses osas parandada ja peab ütlema – tulemuslikult.

 

Foto:  IFBB CBB Imre Vähi

 

Mis on su unistused, kuhupoole oma elus liigud?

Ikka kõrgemale ja kaugemale! Või noh … kuna kõrgusekartus on selline asi, millest ma veel üle pole saanud, siis pigem lihtsalt kaugemale, aga lõpuks ikka koju tagasi. Püüdlen vabaduse poole, et saaks vabaks kõigest, mis tekitab ebameeldivust ja stressi.

 

Mõtisklus, mis sind igapäevaselt motiveerib?

Kahtle kõiges ja kõigis (sealhulgas iseendas) ja ära oota kelleltki mitte midagi, sest ainult nii on sul igapäevaselt võimalik ainult positiivselt üllatuda!

 

 


Foto: Heli Einberg

Lisa kommentaar