PERSOON: SANDER KIVISELG

18. aprill 2017

Eesti mees on mere mees, see on selge. Selle meremehe kinnipüüdmiseks tuli aga vee alla sukelduda. Kindlasti mees, kes pensionipõlves peaks raamatu kirjutama, muidugi kui aega üle jääb ja lapselastele jutud kaugete maade ja merede seiklustest räägitud. Ning sellest, mis südamele oluline.

 

Kõrvaltvaatajale tundub, et su elu on sukeldumine helesinisesse merre, eksootilised kalad, jahid, lõbus seltskond, päike ja repeat! – ühesõnaga, unistuste elu! Mind huvitab, kuidas sa üldse jõudsid sellise „elu“ juurde?

 

Inimene saab oma põhipagasi kaasa kodust ja minu õnneks on Isa olnud selles mõttes teerajaja minu tänasele tööelule. Omatehtud purjekaga sai lapsepõlves koos palju merel käidud, mu suved möödusid Pärnumaal ujudes, kala püüdes ja purjetades. Sealt kaasa võetud tarkused ja aukartus mere ees on tänaseni sügavalt sees ja innustab ikka uuesti mere poole vaatama.

 

 

 

 

 

Seal, kus teised lõõgastuvad, teed sina tööd. Kus sina oma patareisid laed?

 

Laen patareisid läbi teiste inimeste positiivsete emotsioonide, mida kordaläinud sukeldumisreis kuhjaga pakub. Olen klassikalises mõistes ka üsna kehva rannapuhkuse nautleja, sest kärsitu iseloom tahaks midagi teha – ja eriti vinge on tegemine siis, kui keegi teine sellest ka rõõmu saab! 

 

 

 

______________________________________________________________________________________________________

 

 

Need Pealtnägija seiklused on „nohu“,
kui mõelda sellele kuidas vanuses 18–25 sai elatud.

 

 

______________________________________________________________________________________________________

 

 

 

Sa oled suur eesti patrioot, sellegipoolest on ettevõtja elu siin väikeses konnatiigis nagu see on. Mitu korda oled mänginud mõttega, et võtaks oma pere ja …?

 

Vaata, sellel konnatiigil on nii palju häid omadusi, sellepärast ongi siit hea ainult korraks ära minna. Eestis on suhteliselt lihtne ennast märgatavaks teha ja muuta asju endale sobivamaks. Suurtes tiikides leiad ennast keset lagedat vett, kus kanna kinnitamine võib tihti keeruline olla, sest sügavus on suur ja „ankruköit“ pole piisavalt kaasas. See ei tähenda, et me oma töös ei vaataks Eestist kaugemale, pigem niipidi, et sealt tuleb koju kaasa võtta teadmised ja kontaktid, mis aitavad end kodus mugavalt tunda. Tänapäeva maailm on täis võimalusi, et uut elu kusagil mujal alustada, aga täna ei ole minul õigust ega tahtmist suguvõsast eemalduda ja kõike uuesti alustada.

 

 

Tean, et käisid Pealtnägijaga Mehhikos täiesti pöörastes kohtades. Mis seiklused sulle n-ö Indiana Jonesi valdkonnast veel meenuvad?

 

Need Pealtnägija seiklused on „nohu“, kui mõelda sellele kuidas vanuses 18–25 sai elatud. See vast ongi üks vingemaid Indiana Jonesi perioode iga mehe elus, millest tuleb eluga välja tulla ja võimalikult väheste vigastustega nii endale kui teistele. Sukeldumises üldiselt olen alati üsna konservatiivne olnud ja avantüristiks mind pidada ei saa. Mõned väga „napikad“ hetked on olnud, aga neid olen analüüsinud, tempot maha tõmmanud ja kasutanud kogemusena teisi õpetades.

 

 

 

 

Oma töös puutud kindlasti kokku ägedate karakteritega erinevatelt elualadelt. On sul selliseid „meeskujusid“, kelle tegemised eriti korda lähevad ja sõnad inspireerivad?

 

Mida vanemaks saad, seda rohkem hoomad, kui erinevad on inimeste väärtused, elud ja saatused. Püüan mõista inimeste erinevaid arusaamasid ja leida igalt Meesisendilt tema enda nägu, mida ta ka ise usub. Ei ole nii oluline mingi konkreetne vaade elule, vaid pigem see, et inimene ennast ise oma kehas ja tegudes hästi tunneks. See rahulolu peegeldub tõelisest mehest kaugele, annab talle enesekindluse ja oskuse käia oma rada, mitte mängida eluetenduses kellegi teise rolli. Sõnades ja tegudes inspireerivad need, kes teavad, mida räägivad, mitte ei räägi, mida teavad.

 

 

 


 

 

Ema kasvatusel on poiste meheks sirgumisel väga suur roll, millele Isa peab andma oma meheliku osa, aga seda mitte liigselt rõhutades.

 

 


 

 

 

Sa oled isa kahele vahvale marakratile. Kui palju on nende sünd muutnud su arvamust meheks olemisest?

 

Olla kahe poisi isa on staatus, mis paneb korralikult proovile, pidevalt on kuklas teadmine, et tänased tegemata jätmised nende arendamisel peegelduvad juba varsti ja siis on hilja kukalt sügada. Pikad tööpäevad tõmbavad tihti nii tühjaks, et tahaks diivanile maanduda ja poistega ei jõua alati tegeleda nii palju kui tahaks. Üritan siiski endast parimat anda. Oluline on, et kodune kliima mehe ja naise vahel töötaks, ainult siis saab lastele anda kaasa elumudeli, mis neid soovitud rajale lähemale viiks. Ema kasvatusel on poiste meheks sirgumisel väga suur roll, millele Isa peab andma oma meheliku osa, aga seda mitte liigselt rõhutades.

 

 

 

 

 

 

Mis sa arvad, mis seisus on Eesti mees?

 

Mees hakkab vaikselt aru saama sellest, et elusid ei anta korraga mitu ja oma homse eluspüsimise nimel tuleb täna ka oma tervise peale mõelda. Rohkem tehakse sporti ja vähem pannakse „tina“. Natuke murelikuks teeb see, kui vähe peetakse tegelikult lugu võimalusest elada eestlasena vabas Eestis. See tundub kõigile nagu iseenesest mõistetav privileeg, mille püsimine on kindel. Kui paljud tegelikult jääksid oma kodumaad kaitsma, kui seda oleks vaja teha, on täna raske öelda, aga kardan, et neid on vähe. Eesti mees on saanud endale ümber säravama glamuuri läänest, aga kipub unustama, et keegi pidi tema tänase päeva heaolu nimel loobuma oma elust.

 

 

Enamus sihtkohti, kus käid, on teistel elulistis, mis on sinu top 3 sihtkohta ja miks?

 

  • Kuuaega puhkust Pärnumaal Angerjakuninga talus koos pere ja parimate sõpradega
  • Cocos Island (Costa Rica) Shark Paradise
  • Purjekaga ümber maailma (koos naisega siis, kui vana olen)

Sihtkoht ei ole nii oluline kui teekond sinna! Loodan, et hakkan varsti seda ka ise uskuma. 

 

 

 

 

Kui nüüd tagasi vaatad, mida ütleksid õpetuseks endale kui noorele mehehakatisele?

 

Mõtle sõber, enne kui tegutsed, ja kui juba tegutsed, siis ära jäta pooleli.

 

Millest hetkel unistad?

 

Unistada mulle ei meeldi, aga loodan, et homme on päev, kus kõik on vähemalt sama hästi kui täna ja fortuuna soosib uute ideede teostumist ilma teerulli kasutamata isikliku heaolu saavutamisel.

Lisa kommentaar