PERSOON: MARTIN SAAR

22. november 2016

Kunstnik Martin Saar on loomeinimene, keda kunstiringkondades teatakse hästi, väljaspool seda pisut vähem. Martin on tegelikult silmapaistev veel mitmel teisel elualal.

 

Mis hetkel said aru, et sinust ei saa tavalist tänavakaaki ja otsustasid oma tuleviku kunstiga siduda?

Siis, kui ma 3-aastaselt kunsti- ja muusikaringi sattusin, mida mu ema koos oma sõbrannaga Viru tänaval korraldas. Mulle meeldis värve segada ja inimesi naerma ajada. 

 

Kas on olnud su elus neid hetki, mil oled oma elustiili valikut kahtluse alla seadnud. Ja kui oled, siis millistel hetkedel ja miks?

Ikka on raskeid hetki olnud. Mitmeid kordi pärast näituse avamist. Pärast seda, kui on olnud pikk loominguline periood, ettevalmistus, maalide valmimine, pildistamine, näituse korraldamine, kutse disainimine, inimeste kutsumine, ülespanemine, näitus. Mitmeid kordi on olnud kulud suuremad kui sissetulek. Siis on raske.

 

Enamus inimesi teavad sind kui väga andekat kunstnikku, kuid sa tegeled nii mitme muu ägeda asjaga. Räägi nendest natuke lähemalt.

Minu päev möödub üldjuhul väga loominguliselt. Viimase kümne aasta jooksul olen suure osa ajast veetnud klaveri taga. Mu ema oli klaveriõpetaja ja esimesed tunnid sain tema käest. Edasi õppisin plokkflööti ja muusikakoolis klarnetit. Samal ajal mängisin ka tennist ja käisin judos. Sattusin laulma rock-bändi, liikusin edasi reggae-muusika loomisega, mis jõudis hip-hopini ja ringiga tagasi klaveri juurde. Hiljem tulid juurde surfamine, lumelaud, jääpurjetamine, kaitimine ja paar aastat tagasi hakkasin tegelema taipoksiga. 

 

 

 

 

Muutsid oma ellusuhtumist mõni aeg tagasi väga palju. Kuidas täpsemalt ja millest see tingitud oli? 

Mõned aastad tagasi vaevasid mind tervisehädad, väsimus ja suhkrusõltuvus. Otsustasin teha kannapöörde, hakkasin tervislikult toituma ja loobusin alkoholist. Kui enne sõin kõike, siis nüüd hakkasin valima, mida suhu panna. Uurisin välja, milliseid mineraale ja vitamiine minu keha vajas. Suuresti aitas siinkohal David Wolfe ja Horre Vanalinna Öko poest. Loobusin alkoholist, kuna polnud enda käitumisega rahul.

 

Kas muutused mida tegid, on mõjutanud ka sinu loomingut ja loomist?

Sain tervise korda. Enam polnud vaja keset päeva puhata. Enam ei rikkunud oma maale ära. Tööd tulid palju puhtamad. Sain aru, et mul puuduvad teadmised anatoomiast ja läksin kaheks aastaks New York Academy of Art’i õppima. See oli elu parim otsus. 

 

Kuidas sulle tundub, millises seisus on hetkel Eesti mees? 

Eesti mees on väga karune. Tugev, visa, töökas, tark, arenemisvõimeline. Vaadake, kus kliimas me elame! Siin ei saaks tossikesed hakkama. Eesti mees on tegija. 

 

Mis teeb sinu arvates mehest mehe?

Kui mees peab oma sõna. Kui ütleb midagi ja teeb selle ära. Kui mees on kohusetundlik, hoolitseb oma lähedaste eest, on kahe jalaga maa peal ja ei ole argpüks. Seisab oma sõnade ja tegude eest. Kaitseb ja hoiab oma peret. On julge ja julgeb ka nutta, kui see koht peaks kätte jõudma. 

 

 

 

 

Kes on “meeseeskujud” sinu elus?

Suureks eeskujuks on olnud minu isa ja vanem vend. Päris tegijad on ka Picasso, Dali, Gerard Butler, Bruce Willis, Jason Statham ja Javier Bardem. 

 

Mis on see, mis sind iga päev teravana hoiab? Mis on su unistused, eesmärgid?

Jalutan, loen, mediteerin, maalin, mängin klaverit. Väiksena unistasin sellest, et oskaksin maalida ja joonistada, nii et hetkel elan oma unistust. Praegu unistan lossi ehitamisest. Eesmärk on kogeda ja jagada rõõmu, maalida paremini. Pikk tee on veel minna. 

 

Mõte, mis hoiab sind teel, kui ajad on rasked.

Kui on raske, siis aitab tavaliselt füüsiline koormus, välja minemine, jalutamine, muuseumi külastus ja klassikaliste maalide vaatamine. Teiste murede kuulamine. Tänulikkus. Olen proovinud ka koristada. Kuigi tuju on halb, aga vähemalt saab toa korda.

Lisa kommentaar