PERSOON: KRISTJAN RABI

13. detsember 2016

Esilehe foto: Renee Altrov

 

Kristjan, sa oled olnud seotud väga erinevate projektidega- oled juhtinud telesaadet, olnud saatejuhiks Power Hit raadios ja nüüd täiesti uuest ooperist, Eesti oma kellabrändi AEGAON?


Minu jõudmine Aegaoni on ilmselt kas saatuse või kõikide juhuste kokkulangemise tulemus. Aegaoni tegelik tegija on ikkagi Janno Roodi, kellega kohtusime esimest korda üldse Soomes Provinssirock nimelisel festivalil aastal 2005. Aegaon tuli jutuks alles aastal 2012, kui Janno oli esimese kella täitsa ise valmis teinud ja kutsus mind appi sellega edasi tegelema. Kuni käesoleva sügiseni oli Aegaon meile kõigile rohkem hobi, millega tasapisi kõige muu kõrvalt vaikselt nokitsesime. Inimeste huvi meie käekellade vastu aga üha kasvas ja sel sügisel võtsime vastu otsuse, et tõmbame tagasi oma muudest tegemistest ja pühendume Aegaonile. Olen tänaseks läbi proovinud lugematu arv erinevaid ameteid ja valdkondi. Meediamaastikul olen veetnud pea kolmandiku oma elust, seal vahel ka aasta reklaamiagentuuris copywriterina. Kõik see on avardanud maailmapilti ning arusaama asjade toimimisest, viinud kokku inspireerivate inimestega ja andnud vajaliku kogemuste pagasi, et nüüd tegeleda selle päris “oma asjaga”.

 

Kui palju sellise idee elluviimine sind mõjutanud on?


Hakata Eesti esimeseks käekellatootjaks hetkel, kui muu maailm on seda teinud juba sajandeid, kõlab päris hullumeelselt eks? Aga vot Janno disainid on nii teistmoodi ja paljude jaoks hullumeelsed, et see konflikt, kui selline, sobib mulle. Meil on vabadus teha asju hoopis teisiti, kui on käekellade maailmas välja kujunenud. Ma näen, et see kõnetab inimesi ja paljud senised kliendid elavad meile kaasa. See kõik on andnud enesekindlust ja kinnitanud meeldivat tõdemust, et kui sa ajad oma rida sõltumata teiste arvamusest, siis on võimalik sellega ka edu saavutada.

 

Millisel hetkel, tagantjärele vaadates tundsid, et oled poisist kasvanud meheks? Kas see oli mingi konkreetne sündmus?

 

Ma ei usu, et see käib niimodi üleöö. Pigem usun, et see on individuaalne ja progresseeruv protsess. Ma leian, et kasvamine ja arenemine on vajalikud, aga selle juures on oluline säilitada ka oma lapsemeelsus. Kui sa tegeled vähegi loomingulise tööga, siis tuleb see ainult kasuks, aidates raamidest välja mõelda.

 

 

Kes on sinu “meeskujud”?


Mulle ei meeldi kedagi niimoodi idealiseerida. Aga Lemmy oli ikkagi üks kuradi äge vana, konkreetne ja alati härrasmees.

 

Mis sa arvad, mis seisus on Eesti mees? Kus me oma arengus asume? Kas see teema on sulle oluline?


Eesti meest kui sellist konkreetset isendit ma ei tunne. Kui ta ongi kuskil olemas, siis kindlasti on ta ka inimene ja nagu me teame, siis inimesed on erinevad. Kui nüüd aga üritada võtta Eesti mehi kollektiivselt, siis tundub, et suur osa on hetkel mingisuguse ärkamise lävepakul, avastamas oma individuaalseid võimeid ja otsimas võimalusi see sisemine loom välja lasta–heas mõttes. Tanel Padar on viimase aja ehedaim näide. Kõigest aasta jooksul on ta astunud ülikooli, osalenud Ironmanil, jätnud napsu, saanud hakkama suurepärase bluusi albumiga ja ikka on ta nõutuim artist Eestis. Just seesama usk oma enda võimetesse ja julgus neid realiseerida on see sõnum, mida Aegaon üritab edastada. Nii et jah, ilmselt on see oluline.

 

 

Oled ka isa, kuidas see on su vaadet elule muutnud? Või on üldse?


Olla lapse sünni juures teda vastu võtmas on kahtlemata üks võimsamaid ja meeldejäävamaid hetki minu elus. Mingit suurt ilmutust sellega ei kaasnenud. Kui midagi otsida, siis ehk väärtustan nüüd elu, kui sellist, varasemast rohkem. Enda ja teiste aega samuti, sest vaba ajaga on nüüd üsnagi “finito”.

 

 

Mis sind igal hommikul voodist tõusma sunnib? Millest saad päeva jooksul energiat ja mis toob rahuliku une õhtuti?

 

Ma olen alati olnud pigem ööinimene. See on see aeg, kus sünnivad ideed, teinekord lausa unepealt. Hommikud on pigem selline aeg, mida ma tahaksin vältida või vahele jätta. Päeva jooksul annavad energiat vaba aeg perega, sõbrad, huumor, muusika, hobid, õnnestunud tegemised tööl. Rahulik uni tuleb õhtul ise, kui päev ei läinud raisku.

 

Mida sa oma elus praegusel hetkel kõige enam naudid?

 

Ilmselt seda, et kõik tükid on justkui paika loksunud, aga samas nagu ei ole ka.

 

Käekella teemal on juba pikalt spekuleeritud, et läheb “walkmani” rada. Millised on AEGAON tulevikuvaated, moodsa nimega visioon?


 Iga asi algab ja lõpeb kuskil, nii on see alati olnud. Muutus ja murrangulised hetked on ilmunud alati siis, kui midagi on liiga kaua olnud muutumatult. Punk ja trash said populaarseks sel hetkel,  kui vanad tegijad jäid mugavustsooni pigem poosetama ja võõrandusid publikust. Meie meelest on sama seis praegu käekella maailmas. Vanade tegijate disainid muutuvad üha luksuslikumaks, ega kõneta enam inimesi.
Meie lähtume disaini puhul isikupärast, mitte luksusest ja üritame jõuda just nende inimesteni, kes tunnevad vajadust millegi uue järele. Nii kaua, kui Janno loob kellasid oma maitse ja nägemuse järgi, on ka paat nimega Aegaon õigel kursil.

Lisa kommentaar