LAPS LASTEAEDA – KÕLAB LIHTSALT?

12. jaanuar 2017

Mäletad seda päeva, kui su laps sündis ja sa lubasid talle, et ei vea teda kunagi alt. Ja nüüd sa seisad siin, vaatad tema vesistesse silmadesse täis pettumust ja hirmu. Teed südame kõvaks ja tõmbad ukse kinni…

 

See on esimene päev lasteaias. Kas teised vanemad tunnevad sama, mis mina? Teadmist, et mingi usalduslik suhe, mis oli iseenesest mõistetav, on jäädavalt purustatud. Abiks pole ka ema pisarad kõrvalistmel. Mis toimub?

 

Mina arvasin, et põhiprobleemid saavad olema lapse äratamine või sukapükste jalga punnimine, aga see emotsionaalne karusell…

 

Ühesõnaga, kui see trall on sul ees või oled just sellest osa saamas, siis meid aitas üks äärmiselt soe ja armsa kasvataja Eeva, Sajajalgse lastehoiust, kuidas see periood kõigile lihtsamaks teha.

 

 

Reklaam

 

 

  • Alustada võiks sobiva lasteaia leidmisega, on oluline, et vanemad ise usaldavad kohta ja inimesi, kelle juurde nad oma lapse jätavad.

 

  • Esimest korda võiks lapse kaasa võtta õues mängimise ajal. Hommikul on palju sagimist ja mõni laps võib ka nutta, mis on ka loomulik, aga see siis ei ehmata kohe ära. Samas on ka kasvatajal lihtsam vanemate küsimustele vastata.

 

  • Esimesel korral võiks kindlasti vanemad koos minna, ema on olnud senini lapse turvaisik. Uuringud näitavad, et lapsed avastavad ainult 50% enda ümbrusest, kui turvaisikut pole läheduses.

 

  • Kasvatajaga kokkuleppel võiks isa kasvõi akutrelli kaasa võtta ja aidata midagi parandada. Nii laps näeb, et see on koostöö, nad on kõik üks meeskond. Samal ajal saab laps turvaliselt ringi uurida ja teistega tutvust teha. Isa võiks ka teiste lastega suhelda, mitte ei tegele kogu aeg oma lapsega.

 

  • Iga muutus on lapsele stress, eks see ole nagu luti ära võtmine. Ise otsustad, kas saadate koos Aafrika lastele, panete sinepit peale jne. See on siiski osa lapse arengust.

 

  • Kui vanem tahab kaasas olla, siis nädal oleks piisav. Kolm päeva, poolikud päevad, siis ei jää nii tihti haigeks.

 

  • Kui esimene kord ei õnnestunud lasteaeda jääda, siis võiks kindlasti uuesti proovida jaanuarist mitte sügisel. Selleks ajaks on ka teised pisikesed alustajad juba lasteaiaga harjunud ja õhkkond palju rahulikum.

 

  • Oluline on endale kindlaks jääda, olla rahulik. Lasteaed võib lapse arengule väga palju juurde anda. Samas, kui lapsel on võimalik kodus olla, siis olgu kodus. Põhiline, et vanemad on oma otsuses kindlad, et just see on õige valik.

 

Lisa kommentaar