- Meesolen - https://meesolen.ee -

EESTI MEHE VAIMNE TERVIS

Movembri raames käisime vestlemas PERH-i Psühhiaatriakliiniku [1] kliinilise psühholoogi Anna-Kaisa Oidermaaga, kes on veebilehe Peaasi [2]üks eestvedajatest. Rääkisime temaga Eesti meeste vaimsest tervisest ja miks Eesti mees on sellises olukorras nagu ta just praegu on. Allpool on lühike kokkuvõte meie vestlusest. Kindlasti tegeleme selle teemaga veel edaspidigi. 

 

 

Milliste muredega pöörduvad Eesti mehed teie poole kõige tihedamini?

 

Mehed pöörduvad kõige tihedamini kahe probleemiga – ärevushäired ja depressioon. Ärevushäiretega pöördujaid on isegi rohkem, sest see on sotsiaalselt aksepteeritavam probleem ja seda julgetakse ka endale tunnistada ning abi otsida. Ärevushäiret võib ära tunda väga lihtsate sümptomite järgi. On erinevaid väljendusvorme – näiteks lennuhirm, suhtlemisärevus, tihti ka avalik esinemine. Ühe näitena võib tuua töö juures toimuva – kui sa ametipostil saad kõrgendust ning pead hakkama koosolekuid juhtima, siis see võib saada täiesti ületamatuks probleemiks mõndadele inimestele ja sotsiaalne ärevus ei lase sul lihtsalt seda teha. Ja nii jätad sa ametikõrgenduse vastu võtmata.

 

Millal peaksin hakkama tundma muret, et mul võib olla ärevushäire?

 

Häire on siis, kui sa jätad  selle tegevuse tegemata, mis sulle ärevust põhjustab. Või teed siiski seda ja enne seda haigestud raskelt, või napsutad ja käitud ennasthävitavalt muudmoodi enne seda sündmust. See näitab, et sul on väga tugev vaimne surve. Kriitiline punkt ongi see, kui see eelnev tegevus halvab su tegutsemise.

 

Aga kuidas sellest vabaneda?

 

Kõige parem on alustada lihtsate terapeutiliste vahenditega, milleks on lõõgastustehnikad. Hingamine, füüsiline tegevus ning ka mindfulness tehnikad. Kui aga need ei aita, siis hakatakse edasi tegelema juba teraapias mehe uskumuste ja tõdemustega, et miks aju annab sulle sellist signaali, et see tegevus on ohtlik. Tegelikult see ei ole ju eluohtlik. Uuritakse miks see tegevus hirmutab sind, kas sul on ehk valed väärtused.

 

Kumb vaevab Eesti meest rohkem – kas ärevushäired või depressioon?

 

Sageli on mõlemad koos. Kuid suitsidiaalsus on siiski rohkem seotud depressiivsusega, lootusetusega et midagi ei lähe paremaks. Tekib lootusetuse ja väärtusetuse tunne. Eestis on ligi 70 000 depressiooni küüsis vaevlevat inimest ja 2/3 neist ei saa abi. Tihti teevad noored mehed suitsiide just depressiooni mõjude all, sest nad ei otsi abi. Mehed tegelikult suudavad kannatada päris palju, kuid tihti muutub see kannatus liiga suureks ja siis tehakse juba lõplikke otsuseid.

 

Kumma probleemiga peaks rohkem tegelema?

 

Mõlemaga ikka. Esiteks peab leidma viisi kuidas pingeid juhtida. Iga mehe vaimse tervise kohvris peaks olema tegelikult sellised töövahendid olemas, siis ta saab ise valida kas pingete maandamiseks lähen trenni, tegelen hingamisharjutustega või olen perega koos, tegelen oma lähisuhete parandamisega. Võimalusi on tegelikult palju rohkem. Liiga tihti otsitakse abi alkoholist, ning ka kogused ületavad igasuguse piiri.  Väiksemates kogustes isegi aitab alkohol vahest lõõgastuda.

 

Miks siis mehed ei otsi abi?

 

Eestis tehti üks veebiuuring. Uuriti meestelt, et kas see on nõrkuse märgiks, kui sa abi otsid probleemide puhul – enamus vastasid ei. Kui küsiti, kas soovitaksid ka oma sõbral probleemide puhul abi otsida – vastuseks oli jah.  Aga kui küsiti, et mis te arvate, mis on nende probleemide tekke põhjuseks – vastati, et iseloomu nõrkus. Mis tähendab seda, et mees ei arva seda, et ei peaks probleemide puhul abi otsima, vaid seda, et kui sul probleem üldse tekib, siis sa oled nõrk ning seda peab juba teiste eest varjama. Lisaks on piinlik enda ees ja samuti on meeste emotsioonisõnavara ka väga väike, tihti ei osatagi ennast väljendada, et kuidas ma ennast üldse tunnen. Öeldakse et paha on olla, aga mis mõttes paha? Enamus vaimseid probleeme meeste puhul tulenevadki just sellest, et meestel on tunne, justkui oleksime äbarikumad või nõrgemad kui teised mehed. Aga see seos on meie meeste sees juba nii tugevalt, sest ühiskond ei luba olla nõrk. Mehed võrdlevad teiste meestega ju koguaeg ennast. On mure, et oled nõrgem kui teised isased. Arvasid ise alati et oled alfa isane, aga tegelikult nüüd ei olegi

 

Räägime ka füüsilisest kehast. Miks Eesti mehe füüsiline keha nii kiirelt kustub?

 

Füüsiline ja vaimne tervis on kõik ju omavahel seotud. Kui oled depressioonis on väga raske mingit muutust ette võtta. Sest see vajab ju tugevat sisemist ressurssi, et ennast igapäevaselt liigutada või käia regulaarses tervisekontrollis. Ja kui on juba mingi haigus tekkinud, siis on tegelikult tänavapäeva meditsiinis olemas palju lahendusi, kuid kõik see nõuab samuti vaimset tugevust, et seda teha järjepidevalt. Pead olema vaimselt heas vormis, et loota et kõik läheb paremaks.

 

Millest tekib depressioon ja ärevushäired. Kas see on igavusest või stressist?

 

Jällegi, probleemiks on mõlemad. Vaimse tervise juurde käib ka alati mingi eesmärk ja eluline inspiratsiooniallikas, et sind miski edasi viiks. Kui kuni 30-ndate keskpaigani oli motivatsiooniks raha ja edukus, kuid kui sa oled need saavutanud, kuhu edasi? Uuringute järgi on motiveerivaimaks selles etapis just lähisuhted, mis meest edasi viivad ja tervena hoiavad. Alati peab edasi arenema. Kui sul on olemas miski, mis sind motiveerib siis oled ka õnnelikum ja tahad kauem elada. Ka mehe ja naise suhtes võiks olla eesmärgid, kuhu poole püüelda ja mis teid noorena hoiaks. Kuidas olla üksteise vastu hea.

 

Kuidas siis mees saaks hoida ennast? Kuidas saaksin veel 70-aastaselt oma lapselapsega jalgpalli mängida?

 

Koguaeg peaksid pöörama tähelepanu, kuidas sul on olla. Nii on väga raske, et töötad mingi perioodi ja siis lähed ja puhkad. See pole õige, peaksid ikka iganädalaselt oma jamad ära puhastama, tegelema pidevalt muredega mis tulevad. Vaatad enda sisse ja vaatad enda ümber olevaid lähisuhteid, need on ka väga heaks peegliks kuidas sul läheb. Ja leia omale sobiv lõõgastusvahend. Kui mees ei taha rääkida, siis saab ju alati liikuda, õppida, kätega teha. Suhte tasandil on ju väga palju erinevaid pisiasju et paranada, ei pea alati ette võtma pikka jutuajamist.

 

Miks Eesti mees kardab nii palju muutusi – kas ikka on meie sees see tunne, et kui muutus tuleb, siis kindlasti muutuvad asjad hullemaks?

 

No Eesti rahvas on näinud ka päris palju pahasid asju. Loodetavasti sureb see välja generatsioonide vahetumisega, kui nüüd midagi suurt ja paha ei peaks jälle juhtuma. Sest vaadake, meie järgnev põlvkond on juba kuidagi rahulikum. Õnneks on ka viimasest suurest sõjast päris palju aega möödas. Seda seetõttu, et kõik meie esivanemate mured ja traumad tegelikult edastakse meile ju ka geenide kaudu, mitte ainult sotsiaalse suhtlemise näol.

 

Kas siis traumad pärandatakse ka geneetiliselt?

 

Jah, seda on uuritud palju. Näiteks Holokausti läbi elanud juudi perekondade lastel on mitusada korda suurem võimaus, et neil tekib mõni vaimne probleem. Aga see kõik väheneb põlvkondade vahetumistega, geenid segunevad ja oma töö teeb ka ohutu keskkond. Kui keskkond on hea ja meeldiv, ei lülitu tihti ebameeldivusi põhjustavad geenid ka sisse. Nii et jah, kahjuks on osa hirmust ja muredest meie ühiskonnas  ikkagi pärandatud meie esivanemate poolt. Sest sel ajal ju ei tegeletud selliste probleemidega üldse.

 

Mida, me mehed, ise saaksime ära teha, et Eesti mees elaks tervena ja probleemide puhul küsiks ka abi?

 

Tegelikult on ju just see mehelik, kui sa võtad ohjad enda kätesse. Kui sa märkad probleemi, siis sa ka tegutsed, et sa ei ulbiks nagu laevuke merel. Otsid lahendusi oma probleemile. Lisaks saavad palju siin ära teha ka ühiskonnas tuntud mehed, just sellised, kelle sõna maksab ja keda kuulatakse. Et nad räägiksid sellest, et see on täiesti normaalne kui sul on muresid ja veel parem on kui sa ka nendest kellegagi räägid ja vajadusel ka abi otsid. Just sellised avaldused on need, mis mujal maailmas on meeste vaimse tervise arengu käima lükanud. Aga ka sellised asjad nagu tegeleb peaasi.ee ja samuti ka meesolen.ee – need on head selleks, et julgustada mehi sellistel teemadel sõna võtma.

 

 

_____________________________________________________________________________________________

 

Psühholoogi kommentaar

Meeste vaimne tervis on oluliseks teemaks nii ennetatavate surmade mõttes, töö produktiivsuse kui ka kindlasti isiklikus ja suhete kontekstis. Meeste suitsiidid, mille põhjuseks on kohase ravita jäänud vaimse tervise probleemid, on surmapõhjuste top 10s. Mehed teevad suitsiide 5 korda rohkem kui naised, see on kindlasti mõttekoht – kuidas ligi 200 meest igal aastal ellu võiks jääda.

 

Meestele on töökontekst kindlasti väga oluline, kui me ei tegele sellega, et 70% depressioonist ja 80% ärevushäiretest jääb tähelepanuta, siis peame lisaks isiklikele kannatustele arvestama, et keskmiselt läheb meie riigis kaduma 5% tööpäevadest. Vaimse tervise teemad on sellised, mille osas oleme tublid kannatajad, eriti tublid on selles mehed. Seetõttu jõavad probleemid aastaid süveneda ja elukvaliteet langeda, enne, kui midagi ette võetakse. Samas on teada see, et igaüks saab kohe ja praegu midagi oma vaimse tervise parandamiseks ette võtta ja paljudele terviseprobleemidele on olemas head sekkumisvõimalused. Füüsilise tervise hoidmisest räägitakse küllalt palju ja ses osas ollakse ka pisut julgemad enesetunnet parandama, aga ilma vaimse terviseta ei ole ka füüsilist tervist.

 

Esmalt võiks korra endale väike ülevaatus teha (ja seda võiks teha kas iga päev või iga nädal). Kui rahul olen unega, toitumisega, liikumisega, kas on pingeid suhetes või tööle keskendumisega, kuidas on tuju? Kui mõnes valdkonnas ei ole asjad nii, nagu tahaks, siis kohe midagi ette võtta. Kui ei tule pähe, mis asi see olla võiks, leiab nippe nii meie veebist kui võib ju ka küsida, mida sõbrad või lähedased on kasutanud ja soovitavad.

 

Anna-Kaisa Oidermaa

Kliiniline psühholoog

Peaasi [3]

 

_____________________________________________________________________________________________

 

Esimest korda psühholoogi juures:

Minnes seda lugu tegema oli mul ka endal millegipärast imelik värin sees. Eelarvamused olid suured. Ei teagi, millest see oli – vist oli hirm, et psühholoog näeb mind kohe läbi ja loeb mu kehakeelest kõiki mu mõtted või lihtsalt räägib nii keerulist juttu, et ma ei saa mitte midagi aru.

Ann-Kaisa oli tore naisterahvas, kes vestles väga lihtsas keeles. Oli tõeliselt mõnus hommikupoolik. Väga sujuvalt läks jutt üle üleüldistelt meeste probleemidelt asjadele, mis mind ennast on juba pikemalt huvitanud. Nii, et sain veel pealekauba oma küsimustele ka vastuseid. Pärast oli tõeliselt mõnus tunne, justkui olekski seansil käinud, kuigi käisin uurimas infot intervjuule. Aitäh Anna-Kaisa!

 

Jesper Parve